Rosenbergin strateginen viestintä (2023)

Rosenberg Strategic Communications (2)

Rosenberg Strategic Communications (3)

Rosenberg Strategic Communications (4)

Rosenbergin strateginen viestintä: Luotetut viestinnän neuvonantajat erityistilanteissa

Oppia lisää

Jos yritystoiminta päättyy ja epävarmuus alkaa, olemme siellä opastamassa sinua.

Missiomme: Rosenberg Strategic Communications seisoo rinnallasi kriittisissä tilanteissa. Tuemme yrityksiä merkittävien muutosten ja odottamattomien tapahtumien aikana: listautumisannissa (IPO), fuusioissa ja yrityskaupoissa (M&A), kriiseissä, johdon vaihtuessa, yleisissä muutoksissa, uudelleenjärjestelyissä, start-upissa tai osakkeenomistajien vaihdoksissa.

Lisätietoja täältä

Normaalin päivittäisen liiketoiminnan ulkopuolella kriittiset tilanteissa olemme valmiita tarjoamaan asianmukaisia ratkaisuja:

Rosenberg Strategic Communications (5)

M&A-viestintä

Sulautumis- ja hankinta (M&A) -prosessit tarvitsevat asiantuntijatietoa viestinnässä;Tieto, kokemus ja henkilöresurssit ovat välttämättömiä.

Oppia lisää

Rosenberg Strategic Communications (6)

Pääomamarkkinaviestintä

Listattu yrityksen arvostukseen liittyy huomattava määrä mahdollisia vaihtelut.

Oppia lisää

Rosenberg Strategic Communications (7)

Kriisiviestintä ja kysymysten hallinta

Kriisit eivät aiheuta vain suurta taloudellista vahinkoa yritykselle, vaan myös sen maineelle.

Oppia lisää

Rosenberg Strategic Communications (8)

Uudelleenjärjestely/käännös

Käännökset, uudelleenjärjestelyt tai maksukyvyttömyys ovat prosesseja, jotka tuottavat yleensä negatiivisia vasteita sekä ulkoisten että sisäisten kohderyhmien keskuudessa.

Oppia lisää

Rosenberg Strategic Communications (9)

Muuttaa viestintää

Vaikka on totta, että muutosprosessit edustavat yritykselle huomattavia mahdollisuuksia, riskejä ei voida sivuuttaa.

Oppia lisää

Rosenberg Strategic Communications (10)

Uudelleenjärjestely Marcom ja Iso -Britannia

Kokeneina konsultteina ja asiantuntijoina tuemme yritystäsi markkinointi- ja viestintästrategioiden uudelleenorganisoinnissa ja optimoinnissa.

Oppia lisää

Rosenberg Strategic Communications (11)

Sosiaalinen media - maineen palauttaminen

Noin 66 miljoonaa ihmistä Saksassa käyttää sosiaalista mediaa jossain muodossa.Se, mitä yritykset ovat rakentaneet vuosikymmenien ajan maineesta, voi nyt vaurioittaa pysyvästi pelkästään single 'tweet' tai viesti Facebookissa.

Lisätietoja

Rosenberg Strategic Communications (13)

Uutta: kriisisimulaatiot

Reagoi kunnolla hätätilanteessa.Palvelumme yhdellä silmäyksellä.

Oppia lisää

RosenbergSC:n tiimipäälliköt

Asetamme alan standardin: Rosenbergin strategisen viestinnän tiimimme koostuu johtamiskonsultteista, lakimiehistä, sijoituspankkiireista, markkinoinnista ja digitaalisista asiantuntijoista, toimittajista ja kokeneista mediapäälliköistä:

Rosenberg Strategic Communications (14)

Dirk T. Schmitt

Kumppani

[javascript-suojattu sähköpostiosoite]

+49 (0) 170 30 28 833

Dirk T. Schmitt neuvoo yrityksiä heidän viestintästrategiassaan sekä kriiseissä ja sulautumisissa ja yritysostoissa (M&A).Dirk on neuvonut yli 60 kotimaan ja kansainvälistä liiketoimintaa ja viime aikoina DAX 30 -yrityksen pääedustaja.Kansainvälisen strategisen viestinnän konsultoinnin toimitusjohtajana Dirk neuvoi suuria yrityksiä viestinnästä politiikassa ja mediassa sekä sijoittajien ja muiden sidosryhmien kanssa.Dirk opiskeli valtiotiedettä Mannheimissa ja Münchenissä sekä myöhemmin liiketalouden hallinto St.gallenin (HSG) ja Torontossa.Hän on saanut lukuisia palkintoja, mukaan lukien ”Vuoden lehdistötoimisto”, Saksan lehdistöviranomaisten liittovaltion yhdistyksen yhdistykseltä, ja hän on toiminut kunniatoimituksissa yhdistyksissä, säätiöissä ja akateemisissa yhteiskunnissa.

takaisin

Rosenberg Strategic Communications (15)

Lika T. Smits

Kumppani

Dirk T. Schmitt neuvoo yrityksiä heidän viestintästrategiassaan sekä kriiseissä ja sulautumisissa ja yritysostoissa (M&A).Dirk on neuvonut yli 60 kotimaan ja kansainvälistä liiketoimintaa ja viime aikoina DAX 30 -yrityksen pääedustaja.

Oppia lisää

Rosenberg Strategic Communications (16)

Dr. Alexander Falkenberg

Kumppani

[JavaScript Suojattu sähköpostiosoite]

Dr. Alexander Falkenberg on suorittanut pääomasijoitus-, yritysjärjestely- ja rahoitustapahtumat, joiden määrä on yli 30 miljardia dollaria.Alexander oli pääomasijoitusyhtiön sijoitusjohtaja, jonka salkun arvo oli yli 3 miljardia dollaria.Aikaisemmin hän työskenteli sijoituspankkitoiminnassa Goldman Sachsissa ja Credit Suisse First Bostonissa.Alexanderilla on tohtorin tutkinto St.Gallenin yliopistosta (HSG), Pittsburghin yliopistosta peräisin oleva MBA ja 'Diplom-Kaufmann' (saksalainen liiketaloustutkinto) Euroopan kauppakorkeakoulusta, Oresch-Winkel.

takaisin

Rosenberg Strategic Communications (17)

Tri Alexander Falkenberg

Kumppani

Dr. Alexander Falkenberg on suorittanut pääomasijoitus-, yritysjärjestely- ja rahoitustapahtumat, joiden määrä on yli 30 miljardia dollaria.Alexander oli pääomasijoitusyhtiön sijoitusjohtaja, jonka salkun arvo oli yli 3 miljardia dollaria.

Oppia lisää

Rosenberg Strategic Communications (18)

Philipp T. Meyer

Kumppani

[javascript-suojattu sähköpostiosoite]

+49 (0) 160 - 40 27 355

Philipp T. Meyerillä on yli 15 vuoden kokemus markkinoinnista ja viestinnästä.Ennen Rosenbergin strategisen viestinnän perustamista Philipp vietti kahdeksan vuotta rakentamalla yhden ensimmäisistä ja menestyneimmistä tuotemerkkistudioista julkaisu- ja mediateollisuudessa F.A.Z.Manufaktur 'Saksan' Frankfurter Allgemeine Zeitung '-lehdessä.Hän on kehittänyt yli 90 viestintäkäsitettä tunnettuille asiakkaille, kuten BlackRock, UBS, HSBC, Sanofi, Lanxess, UNO ja Saksan valtio.Ennen sitä Philipp työskenteli muun muassa brändinhallinnassa kansainvälisesti toimivan kulutustavaroiden yrityksen kanssa Sveitsissä.Rosenbergin strategisessa viestinnässä hän vastaa strategisesta markkinointiviestinnästä, joka neuvoo yrityksiä heidän asemastaan erityistilanteissa.Philipp opiskeli liiketaloutta keskittyen markkinointiin Münsterin yliopistoissa, St.Gallenin yliopistossa (HSG) ja Yhdysvalloissa.

takaisin

Rosenberg Strategic Communications (19)

Philipp T. Meyer

Kumppani

Philipp T. Meyerillä on yli 15 vuoden kokemus markkinoinnista ja viestinnästä.Ennen Rosenbergin strategisen viestinnän perustamista Philipp vietti kahdeksan vuotta rakentamalla yhden ensimmäisistä ja menestyneimmistä tuotemerkkistudioista julkaisu- ja mediateollisuudessa F.A.Z.Manufaktur 'Saksan' Frankfurter Allgemeine Zeitung '-lehdessä.

Oppia lisää

Rosenberg Strategic Communications (20)

Thomas Reinhold

Johtajaviestintä

[JavaScript Suojattu sähköpostiosoite]

+49 (0) 160 9251 78 00

Ilmailualan viestintäpäällikkönä ja DAX: n teollisen holdingyhtiön lehdistötiedottajana hän neuvoi toimeenpanevaan ja valvontalautakuntaan monimutkaisissa viestintäkysymyksissä: mediasuhteista ja kriiseistä muutokseen ja toimeenpanoviestinnään sekä julkisiin asioihin.Näissä rooleissa, samoin kuin taloustieteilijä ja puhekirjoittaja kansainväliselle strategiakonsultoinnille, hänen journalistisen taustansa oli hänelle suurta hyötyä.Thomas vietti yli kaksitoista vuotta poliittisena ja yritystoimittajana Frankfurter Allgemeine Zeitungissa ja Handelsblatt Publishing Groupissa (Wirtschaftswoche).

takaisin

Rosenberg Strategic Communications (21)

Thomas Reinhold

Johtajaviestintä

Thomas Reinhold tuo Rosenberg SC: lle huomattavan kokemuksensa yritysviestinnästä, johtamiskonsultoinnista ja laadukkaasta journalismista.

Oppia lisää

Rosenberg Strategic Communications (22)

DR.Jörg punnitaan

Vanhempi neuvonantaja

[JavaScript Suojattu sähköpostiosoite]

Tohtori Jörg Meier on digitaalistrategioiden asiantuntija ja neuvoo yrityksiä sisältöpohjaisten liiketoimintamallien kaikilla puolilla.Hän on tähän mennessä yli 30 projektia, ja hän on analysoinut ja parantanut digitaalisia sisältöprosesseja, lisännyt merkittävästi asiakkaidensa ulottuvuutta ja helpottanut toimituksellisten tiimien, PR- ja markkinointiosastojen ja markkinointiyksiköiden työmenetelmiä.Ennen oman yrityksen perustamista Jörg perusti ja/tai rakenneuudisti digitaaliset osastot tunnetuissa kustantamoissa: Saksan DFV Media Group -yrityksessä projektipäällikkönä lukuisissa digitaalisissa projekteissa, online-markkinoinnin päällikkönä 'Frankfurter Allgemeine Zeitung' -lehden ja ATS. Fischer -julkaisuryhmä kustantajana.Yritysryhmien lisäksi hän jatkaa työskentelyä kaiken kokoisten ja erikoistumisten mediayrityksissä.Jörg tutki bibliografiaa, taidehistoriaa ja kirjallisuustutkimuksia Mainzissa ja sai avoimesti tohtorin bibliografiassa.

takaisin

Rosenberg Strategic Communications (23)

DR.Jörg punnitaan

Vanhempi neuvonantaja

Tohtori Jörg Meier on digitaalistrategioiden asiantuntija ja neuvoo yrityksiä sisältöpohjaisten liiketoimintamallien kaikilla puolilla.Hän on tähän mennessä yli 30 projektia, ja hän on analysoinut ja parantanut digitaalisia sisältöprosesseja, lisännyt merkittävästi asiakkaidensa ulottuvuutta ja helpottanut toimituksellisten tiimien, PR- ja markkinointiosastojen ja markkinointiyksiköiden työmenetelmiä.

Lue lisää

Rosenberg Strategic Communications (24)

Tony Brechbühl

Vanhempi neuvonantaja

[javascript-suojattu sähköpostiosoite]

Tony Brechbühl toimii kansainvälisesti johtamiskouluttajana ja neuvoo yrityksiä muutosprosesseissa liittyen johtajien, työntekijöiden ja tiimien kehittämiseen positiivisten käyttäytymismuutosten käynnistämiseksi ja ankkuroimiseksi. Tony on työskennellyt kansainvälisessä yrityksessä johtotehtävissä useiden vuosien ajan Yhdysvalloissa, Yhdistyneissä arabiemiirikunnissa, Liechtensteinissa ja Sveitsissä. Hän opiskeli liiketaloutta St.Gallenin yliopistossa (HSG) ja vietti lukukauden Tulsan yliopistossa Yhdysvalloissa osana vaihto-ohjelmaa. Hän toimii erilaisissa kunniatehtävissä yhdistyksissä ja akateemisissa yhdistyksissä.

takaisin

Rosenberg Strategic Communications (25)

Tony Brechbühl

Vanhempi neuvonantaja

Tony Brechbühl työskentelee kansainvälisesti johtamiskouluttajana ja neuvoo yrityksiä muutosprosesseista johtajien, työntekijöiden ja ryhmien jatkokehityksen suhteen positiivisten käyttäytymismuutosten käynnistämiseksi ja ankkuroimiseksi.Tony on työskennellyt kansainvälisessä yrityksessä, jolla on johtotehtäviä monien vuosien ajan Yhdysvalloissa, Yhdistyneissä arabiemiirikunnissa, Liechtensteinissä ja Sveitsissä.

Oppia lisää

Rosenberg Strategic Communications (26)

Caroline Biallas

Neuvonantaja

[JavaScript Suojattu sähköpostiosoite]

Caroline Biallas on erikoistunut kansainvälisellä tasolla toimivien yritysten sisäiseen ja ulkoiseen viestintään, kirjoittaa journalistisia artikkeleita ja tekee kaikenlaisia ​​haastatteluja. Hän kehittää muun muassa media- ja PR-strategioita, toimii lehdistötiedottajana, luo kuvatekstejä vuosikertomuksiin, vastaa sosiaalisen median kanavista sekä suunnittelee yrityksen sisäisiä uutiskirjeitä. Ennen kuin Caroline aloitti oman yrityksensä, hän työskenteli useita vuosia saksalaisten talousjulkaisujen Handelsblatt ja WirtschaftsWoche toimituksellisissa osastoissa. hän vastasi "Handelsblatt Live App" -sovelluksen päivittäisestä sisällöstä, työskenteli Business & Markets -uutispalvelussa ja hallinnoi "WirtschaftsWochen" online-näkyvyyttä. Caroline aloitti journalismin parissa kahden vuoden harjoittelun jälkeen Schaumburger Zeitung -sanomalehdessä. Tämän jälkeen hän opiskeli tunnetussa Journalismin instituutissa TU Dortmundin yliopistossa ja valtiotieteitä Ruhrin yliopistossa Bochumissa.

takaisin

Rosenberg Strategic Communications (27)

Caroline Biallas

Neuvonantaja

Caroline Biallas on erikoistunut kansainvälisellä tasolla toimivien yritysten sisäiseen ja ulkoiseen viestintään, kirjoittaa journalistisia artikkeleita ja tekee kaikenlaisia ​​haastatteluja. Hän kehittää muun muassa media- ja PR-strategioita, toimii lehdistötiedottajana, luo kuvatekstejä vuosikertomuksiin, vastaa sosiaalisen median kanavista sekä suunnittelee yrityksen sisäisiä uutiskirjeitä.

Oppia lisää

Rosenberg Strategic Communications (28)

Matthias tämä

Vanhempi neuvonantaja

[JavaScript Suojattu sähköpostiosoite]

Matthias Dezesillä on yli 25 vuoden kokemus yritysviestinnästä.Koulutettu yritystoimittaja, hän neuvoo sekä yksilöiden että yritysten strategisesta paikannuksesta sekä auttaa asiakkaita käsittelemään kriisejä, kysymyksiä ja markkinoiden ulkopuolisia liiketoimia.Joissakin asiakkaiden sitoutumisissa hän toimii ulkoisena lehdistövirkamiehenä.Ennen oman yrityksen aloittamista hän oli kansainvälisesti aktiivisen Citibankin ja kahden kansainvälisen yrityslakitoimiston edustaja ja on neuvonut asiakkaita rahoituksen, liikkuvuuden ja energian aloilta kansainvälisessä strategisessa viestinnän konsulttikapasiteetissa.Matthias tutki valtiotiedettä, amerikkalaisia tutkimuksia ja perustuslakia Bonnissa ja Seattlessa.Hän oli monien vuosien ajan tunnetussa yksityisessä yliopistossa käytetyn PR -luennoitsijana ja on Saksan Saksan PR -yhdistyksen alueellinen johtaja (Deutsche PR -Gesellschaft [DPRG]).

takaisin

Rosenberg Strategic Communications (29)

Matthias tämä

Vanhempi neuvonantaja

Matthias Dezesellä on yli 25 vuoden kokemus yritysviestinnästä. Koulutettu taloustoimittaja, hän neuvoo sekä yksityishenkilöiden että yritysten strategisessa asemoitumisessa sekä auttaa asiakkaita selviytymään kriisistä, ongelmista ja markkinoiden ulkopuolisista liiketoimista. Joissakin asiakastoimeksiannoissa hän toimii ulkopuolisena tiedottajana.

Oppia lisää

Rosenberg Strategic Communications (30)

Alexandra Bohn

Vanhempi neuvonantaja

[JavaScript Suojattu sähköpostiosoite]

Alexandra Bohn kehittää uusia mediatuotteita kustantajille, kuten Frankfurter Allgemeine Zeitung ja Condé Nast.Hän työskentelee johtavien saksalaisten kustantajien Frankfurter Allgemeine Zeitung, Zeitverlag, Süddeutsche Zeitung Verlag, Axel Springer ja Burda kirjailijana, toimittajana ja toimitusjohtajana painettujen ja digitaalisten muotojen toimittajana.Alexandra neuvoo yrityksiä kestävän kehityksen suuntauksista ja ESG -strategioista ja moderoi konferensseja eri sidosryhmien kanssa.Hänellä on aktiivisten kontaktien verkosto mediateollisuudessa, muotiteollisuudessa ja luovassa kohtauksessa Saksassa, Sveitsissä, Itävallassa ja kansainvälisesti, joka on kasvanut yli 15 vuotta.Hän jakaa asiantuntemuksensa puhujana, kouluttajana ja luennoitsijana ja osallistuu vapaaehtoistyöhön.Alexandra opiskeli visuaalista viestintää Potsdamissa ja hänellä on julkisen politiikan maisteri Humboldt-Viadrinan hallintokoulusta Berliinissä, ja hänen mentorinsa prof. Dr. Peter Eigen, Transparency Internationalin perustaja.

takaisin

Rosenberg Strategic Communications (31)

Alexandra Bohn

Vanhempi neuvonantaja

Alexandra Bohn kehittää uusia mediatuotteita kustantajille, kuten Frankfurter Allgemeine ja Condé Nast, toimii painettujen ja digitaalisten muotojen vanhempana toimittajana ja neuvoo yrityksiä kestävän kehityksen suuntauksista ja ESG -strategioista.Hän jakaa asiantuntemuksensa puhujana, kouluttajana ja luennoitsijana ja osallistuu vapaaehtoistyöhön.

Oppia lisää

Löydät kaikki joukkueen päät seuraamalla tätä linkkiä.

Katso kaikki joukkueen päät

Pysy silmukassa.

Täällä voit rekisteröityä sähköpostiosoitteellasi uutiskirjeemme tilaajaksi.

Napsauta alla olevaa painiketta ladataksesi sisällön.

Lastaussisältö

Ottaa yhteyttä

Dirk T. Schmitt

+49 (0) 170 - 30 28 833
[JavaScript Suojattu sähköpostiosoite]

Rosenberg Strategic Communications GmbH & Co. KG

Toimisto
Siesmayerstrasse 44 (Westend)
60323 Frankfurt AM Main

Toimisto Rhein-Ruhr
Lerchenweg 3
40789 Monheim

References

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Foster Heidenreich CPA

Last Updated: 25/10/2023

Views: 5657

Rating: 4.6 / 5 (56 voted)

Reviews: 87% of readers found this page helpful

Author information

Name: Foster Heidenreich CPA

Birthday: 1995-01-14

Address: 55021 Usha Garden, North Larisa, DE 19209

Phone: +6812240846623

Job: Corporate Healthcare Strategist

Hobby: Singing, Listening to music, Rafting, LARPing, Gardening, Quilting, Rappelling

Introduction: My name is Foster Heidenreich CPA, I am a delightful, quaint, glorious, quaint, faithful, enchanting, fine person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.